Member Center

Sports - True Blue Site

High School Football District Players And Coaches Of The Year

Posted: Nov 20, 2012 10:44 AM
Updated: Nov 20, 2012 10:53 AM

Bookmark and Share
Rating:

0.0 (0 votes)

The Kentucky Football Coaches Association has named its 2012 KFCA/Russell Athletics district players and coaches of the year.

A player and coach of the year from each of Kentucky's six classes will be chosen from the district winners. The awards will be handed out at halftime during each class state championship game.

Here are the winners from each district by class.

1A Players

District 1 - Jonathan Jackson, Mayfield
District 2 - Jordon Duff, Kentucky Country Day
District 3 - Max Nussbaum, Beechwood
District 4 - Aaron Jackson, Frankfort
District 5 - Jacob Jeffers, Williamsburg
District 6 - Ty Saragas, Harlan
District 7 - Devin Turner, Fairview
District 8 - Weston Little, South Floyd

1A Coaches

District 1 - Joe Morris, Mayfield
District 2 - Matthew Jones, Kentucky Country Day
District 3 - Noel Rash, Beechwood
District 4 - Craig Foley, Frankfort
District 5 - Jerry Herron, Williamsburg
District 6 - Mark Dixon, Hazard
District 7 - Nathan McPeek, Fairview
District 8 - Chris McNamee, Pikeville

2A Players

District 1 - Jalyn Boyd, Caldwell County
District 2 - Justin Hamilton, Hancock County
District 3 - Quentel Bradley, Glasgow
District 4 - Dylan Byrd, DeSales
District 5 - Tyshawn Embs, Carroll County
District 6 - Dylan Hayes, Newport Catholic
District 7 - Devonta Alcorn, Danville
District 8 - Jarred Jarrell, Prestonsburg

2A Coaches

District 1 - David Barnes, Caldwell County
District 2 - John Edge, Owensboro Catholic
District 3 - Rick Wood, Glasgow
District 4 - Stefan Lefors, Christian Academy of Louisville
District 5 - Adam Fowler, Owen County
District 6 - Josh Stratten, Lloyd Memorial
District 7 - Ray Graham, Lexington Christian
District 8 - Jonathan Parsons, Betsy Layne

3A Players

District 1 - Jayven Jones, Trigg County
District 2 - Chad Wilson, Monroe County
District 3 - Caleb Canter, LaRue County
District 4 - Alex Bolin, Casey County
District 5 - Kentayvus Hopkins, Bourbon County
District 6 - Rashon Nelson, Mason County
District 7 - Kody Thornsberry, Morgan County
District 8 - Justin Johnson, Belfry

3A Coaches

District 1 - Coby Lewis, Trigg County
District 2 - John Petett, Monroe County
District 3 - Josh Jaggers, LaRue County
District 4 - Shawn Thompson, Wayne County
District 5 - Reed Fields, Bath County
District 6 - David Buchanan, Mason County
District 7 - Brian Turner, Morgan County
District 8 - Philip Haywood, Belfry

4A Players

District 1 - DeJuan Sherrill, Lone Oak
District 2 - Eli Brown, Warren East
District 3 - Deandre Farris, Collins
District 4 - Boo Crabtree, Fairdale
District 5 - Kyle Bolin, Lexington Catholic
District 6 - Nick Britt, Russell County
District 7 - Donavon McCoy, Highlands
District 8 - Cade O'Bryan, Ashland Blazer

4A Coaches

District 1 - Joe Prince, Owensboro
District 2 - Ben Bruni, Warren East
District 3 - Mike Marksberry, Spencer County
District 4 - Lakunta Farmer, Doss
District 5 - Bill Letton, Lexington Catholic
District 6 - Evan Napier, Clay County
District 7 - Terry Brown, Pendleton County
District 8 - Jim Matney, Johnson Central

5A Players

District 1 - Zack Katzman, Graves County
District 2 - Dakota Madison, Greenwood
District 3 - Dominick Brown, John Hardin
District 4 - Zach Shipley, Shelby County
District 5 - Cameron Fogle, Conner
District 6 - Ryan Timmons, Franklin County
District 7 - Damien Harris, Madison Southern
District 8 - Jake Middleton, Harlan County

5A Coaches

District 1 - Lance Gregory, Graves County
District 2 - Greg Cavanah, Greenwood
District 3 - Mark Brown, John Hardin
District 4 - Todd Shipley, Shelby County
District 5 - Dan Woorley, Scott High School
District 6 - Chris Tracy, Franklin County
District 7 - Jonathan Clark, Madison Southern
District 8 - James Black, Whitley County

6A Players

District 1 - Cade Wilke, Henderson County
District 2 - John Clark, Meade County
District 3 - Spencer Sumpter, Pleasure Ridge Park
District 4 - Charle Walker, St. Xavier
District 5 - Cody Wolf, Eastern
District 6 - Tyler Durham, Campbell County
District 7 - Scott Daniel, Scott County
District 8 - Dennis Oxendine, Tates Creek

6A Coaches

District 1 - Clay Clevenger, Henderson County
District 2 - Mark Perry , Central Hardin
District 3 - Jason Hiser, Pleasure Ridge Park
District 4 - Mike Glaser, St. Xavier
District 5 - Mike Jackson, Ballard
District 6 - David Brossart, Dixie Heights
District 7 - Jim McKee, Scott County
District 8 - Carl Hayden, Lafayette

Topics: high school football, Kentucky

Comments